Higiena i profilaktyka
SKALING
Zabieg usunięcia kamienia nazębnego przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwiękowego. Zapobiega paradontozie. Jego uzupełnieniem jest zabieg polerowania, oraz lakierowania fluorem w celu zapobiegania występowaniu próchnicy. Kamień tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, której skład potrafi się bardzo różnić u wielu pacjentów, co tłumaczy różną skłonność do odkładania się osadów nazębnych. Zła higiena znacznie przyśpiesza jego powstawanie, gdyż zgrupowania bakterii, zwane płytką nazębną, łatwo ulegają nasyceniu związkami mineralnymi zawartymi w ślinie, tworząc trwale przylegający do zębów kamień.
Kamień nazębny usuwany jest poprzez wibrację ultradźwiękowej końcówki, dodatkowo chłodzonej wodą, przez co zabieg jest dobrze znoszony przez pacjenta i prawie bezbolesny. Taki zabieg nie powoduje uszkodzenia szkliwa nazębnego.
POLEROWANIE
Polerowanie zębów specjalnymi szczoteczkami i gumkami oraz pastą do polerowania. Pozwala usuwać osad zmieniający kolor zębów np. po kawie, papierosach itp..
PIASKOWANIE
Za pomocą piaskarki można rewelacyjnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, czyli takie szczeliny gdzie nie dotrze żadne inne narzędzie. Piaskarka wyrzuca z siebie wodę z drobinkami ściernymi pod olbrzymim ciśnieniem, strumień ten lekarz precyzyjnie kieruje na przebarwione powierzchnie zęba. Mieszanina ma cytrynowy aromat dla zwiększenia komfortu pacjenta.
Zabieg piaskowania jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Po zabiegu zalecane jest jeszcze dodatkowe wypolerowanie zębów i co najważniejsze polakierowanie ich warstwą fluoru, gdyż zapobiega to próchnicy i nadwrażliwości.
LAKIEROWANIE
Jest to zabieg polegający na wcieraniu w zęby lakierów fluorkowych zawierających duże ilości fluoru w swoim składzie. Ma on za zadanie przenikać do szkliwa zębów. Powoduje to wzmocnienie zębów i znaczne zwiększenie ich odporności na próchnicę (redukcja występowania próchnicy aż do 75%). Wystarczy pokryć zęby dwa razy do roku, by znacznie zmniejszyć ryzyko próchnicy!
Lakierowanie powinno się wykonywać w celu zwiększenia ochrony zębów przed próchnicą, po każdym profesjonalnym czyszczeniu zębów, po szlifowaniu zębów pod korony i mosty, a także w chorobach przyzębia (przy odsłoniętych szyjkach zębowych).
Rutynowo lakierowanie powinno się przeprowadzać dwa razy w roku. W przypadku wysokiego zagrożenia można częściej cztery razy w roku. Inaczej jest, gdy stosuje się lakier w leczeniu chorób przyzębia: wtedy dentysta lakieruje zęby nawet kilkukrotnie w odstępach 3-4 dni. Dla wszystkich! Lakierowanie to zabieg zbawienny dla szkliwa zębów, dlatego nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Zęby lakieruje się zarówno u dzieci (mleczne i stałe), jak i u dorosłych.
LAKOWANIE BRUZD
Lakowanie, zwane także uszczelnianiem, polega na pokryciu bruzd i zagłębień w zębach stałych lakiem szczelinowym (tzw. uszczelniaczem do bruzd). Bruzdy i szczeliny ze względu na swoją niekorzystną budowę są miejscami, które ograniczają samooczyszczanie i oczyszczanie resztek pokarmu przy pomocy szczoteczki do zębów, a także ułatwiają rozwój bakterii, co sprzyja powstawaniu próchnicy już niedługo po pojawieniu się uzębienia stałego.